Na ten wyrok czekali wszyscy – sędziowie, frankowicze, banki, pełnomocnicy stron. Niejednokrotnie postępowania dotyczące kredytów frankowych ulegały zawieszeniu do czasu wydania rozstrzygnięcia TSUE.

Z naszej praktyki wynika, że jeżeli nawet nie zawieszano postępowania, to starano się je odroczyć na najdłuższy możliwy termin. Tam, gdzie wydano wyroki – orzecznictwo jest niejednolite. Perspektywa przegranej i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów, skutecznie odstraszała frankowiczów od podjęcia działań. Z jednej strony frankowicze/ czekali, bo liczyli na ingerencję samego ustawodawcy i ustawę dla wszystkich, z drugiej Banki co jakiś czas przypominały, że będą walczyć do ostatniej „kropli krwi”, wykorzystując do tego celu prawników z najwyższej półki. Odpowiedzi na pozew w sprawach frankowych liczą z załącznikami kilkadziesiąt stron.

Co zmienia wyrok TSUE w sprawach „frankowiczów”?

Za sprawą wyroku TSUE sędziowie otrzymali wyraźny drogowskaz (na który wprost mogą się powołać w indywidualnym rozstrzygnięciu sprawy), że w przypadku pojawienia się klauzul niedozwolonych w umowach indeksowanych lub denominowanych do franka, powinni (o ile zgodzi się na to sam konsument), orzec o unieważnieniu takiej umowy. Wyroku tego sądy nie mogą po prostu zignorować.
Jeśli umowa zostanie unieważniona, to następuje obowiązek zwrotu wzajemnych świadczeń przez strony. A to szczególnie dobra wiadomość dla konsumenta. Kredytobiorca może się domagać zwrotu wpłaconych przez ostatnie 10 lat środków. Kluczowa w tych sprawach jest ocena, czy odesłanie do tabel kursowych dotyczy przedmiotu głównego Umowy.

Stanowisko Związku Banków Polskich

Nie znaczy to, że frankowicze mogą biernie czekać na reakcję Banku – Banki same z siebie nie stwierdzą unieważnienia i już starają się powstrzymać potencjalną lawinę pozwów, wskazując na możliwość pozwania frankowiczów po unieważnieniu umowy. Wydaje się, że w procesach niewiele się zmieni w kontekście postawy samych banków – frankowiczów czeka trudne i żmudne postępowania w I i II instancji. W tym kontekście wybór pełnomocnika do prowadzenia sprawy jest b. istotny.

Jeżeli chcesz, abyśmy zajęli się Twoją sprawą, prześlij umowę kredytu na adres: biuro@kwlaw.pl